Książki o glebach

Na tej stronie będziemy prezentować książki dotyczące gleb, siedlisk oraz skał i minerałów.

Gleby w środowisku przyrodniczym i krajobrazach Europy – Monografia pod redakcją naukową Stanisława Brożka. Książka stanowi podręcznik akademicki i przewodnik po utworzonym w 2012 roku na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pierwszym w Polsce Muzeum Gleb – Centrum Edukacji Gleboznawczej (www.muzeumgleb.pl). Przedstawiono w niej zmienność pokrywy glebowej w skali Europy odzwierciedlającą główne strefy klimatyczno-roślinno-glebowe. Całość podzielona została na 11 rozdziałów prezentujących zróżnicowanie geograficzne tej części świata i obejmujących następujące biomy: tundrę, tajgę północną, tajgę południową, strefę umiarkowaną, strefę przejściową do strefy śródziemnomorskiej, strefę śródziemnomorską, wilgotną atlantycką, step kontynentalny, step suchy oraz półpustynię. Publikacja przeznaczona jest dla wykładowców oraz studentów różnych kierunków na Uniwersytecie Rolniczym, a także innych czytelników zainteresowanych przyrodniczymi warunkami życia w Europie.

Atlas siedlisk leśnych Polski – pod redakcją Stanisława Brożka, współautorzy: Stanisław Brożek Jarosław Lasota, Piotr Gruba, Tomasz Wanic, Maciej Zwydak, Ewa Błońska, Piotr Pacanowski.
W pracy liczącej 600 stron, zaprezentowano 463 powierzchnie typologiczne ze szczegółowymi diagnozami opartymi na właściwościach gleb, bonitacji drzewostanu i roślinności runa leśnego. Każda powierzchnia jest opatrzona dwoma fotografiami oraz szczegółowym opisem gleb oraz siedlisk.

„Atlas gleb leśnych Polski” Stanislawa Brożka i Macieja Zwydaka – liczy 466 stron i prezentuje 173 profile glebowe. Każdy profil jest przedstawiony na dwóch stronach. Strona pierwsza zawiera fotografię profilu glebowego wykonaną z monolitu w warunkach studialnych, fotografie terenu bezpośrednio przyległego do miejsca lokalizacji odkrywki glebowej ze szczególnym wyeksponowaniem roślinności dna lasu i drzewostanu. Ponadto na stronie tej znajduje się syntetyczny opis stanowiska, opis profilu glebowego, diagnoza gleby, diagnoza siedliska, propozycja nazwy potencjalnego zbiorowiska roślinnego oraz indywidualny komentarz. Strona druga, przyległa zawsze do pierwszej, zawiera tabele z dokumentacją geochemiczną każdego prezentowanego profilu. Zamieszczono w niej wyniki oznaczeń: składu granulometrycznego, materii organicznej, odczynu i węglanów, właściwości sorpcyjnych, form pierwiastków rozpuszczalnych w 1M CH3COONH4 ( formy wymienne) oraz form pierwiastków rozpuszczalnych w mieszaninie 70% HClO4 i stężonego HNO3 (formy zbliżone do całkowitych). Dla poziomów skały macierzystej oznaczono przybliżony skład minerałów ilastych metodą rentgenowską oraz pozostałe minerały optycznie metodą mikroskopową.

Siedliskoznawstwo leśne na nizinach i wyżynach Polski
Jarosław Lasota, Ewa Błońska
Monografia w syntetyczny sposób ujmuje wiedzę o siedliskotwórczej zdolności gleb leśnych wyrażonej m.in. siedliskowym indeksem glebowym (SIG) – liczbowym wskaźnikiem opartym na mierzalnych cechach utworu glebowego, opracowanym w Katedrze Gleboznawstwa Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Jest przeznaczona dla osób wykorzystujących w praktyce wiedzę z zakresu siedliskoznawstwa leśnego, w tym leśników i pracowników biur urządzania lasu, jak również dla studentów przygotowujących się do pracy w leśnictwie. Wykorzystano w niej wiadomości pochodzące z literatury przedmiotu oraz wyniki badań wykonanych przez autorów. Uwzględniając przyrodniczo-leśną regionalizację Polski, w książce scharakteryzowano zdolność poszczególnych typów i podtypów gleb leśnych do tworzenia określonych siedlisk i warunków bytowania konkretnych zespołów roślin. Treści teoretyczne uzupełniono licznymi przykładami diagnozowania naturalnych i zniekształconych siedlisk leśnych na powierzchniach typologicznych oraz siedlisk na gruntach porolnych. Zamieszczono też kolorowe zdjęcia kilku wzorcowych powierzchni typologicznych z zespołami leśnymi ukształtowanymi na glebach różnych podtypów, dołączając do nich fotografie profilów glebowych.

Wartościowa publikacja dr hab. Ewy Sikorskiej, prof. UR
Książka zawiera wiedzę o lasach, ich rozmieszczeniu i środowisku, przydatną do prowadzenia gospodarki leśnej na podstawach ekologicznych. Kolejne rozdziały obejmują:-zarys zmian lesistości Polski na przestrzeni dziejów, – charakterystykę warunków przyrodniczych Polski i jej regionów geograficznych, – omówienie i kartograficzne zobrazowanie zmienności lasów i warunków ich bytowania w krainach, dzielnicach i mezoregionach przyrodniczo leśnych, – opis cech i walorów ośmiu krain przyrodniczo-leśnych z uwzględnieniem fizjografii, warunków geologiczno-glebowych, klimatycznych i siedliskowych oraz drzewostanów większych kompleksów leśnych i parków narodowych.

Gleboznawstwo leśne
Stanisław Brożek.
Prezentowany podręcznik stanowi rodzaj podsumowania pracy badawczej i dydaktycznej autora, który wniósł istotny wkład w powstanie Klasyfikacji gleb leśnych Polski.
Podręcznik eksponuje specyfikę gleb leśnych, szczególnie w zakresie obiegu materii organicznej i składników pokarmowych, który jest inny niż w glebach użytków rolnych, zarówno w aspekcie biogeochemicznym, jak i czasowym. W podręczniku obszernie wyłożona została nowoczesna koncepcja i metodyka wyznaczania liczbowych indeksów troficzności gleb leśnych, a także ich praktycznego zastosowania do klasyfikacji siedlisk leśnych i do projektowania podstawowego składu gatunkowego krzewostanów, w pełni dostosowanego do warunków siedliskowych. Absolutną nowością jest omówienie indeksów troficzności nie tylko dla obszarów nizinnych i wyżynnych, lecz także górskich.
Podręcznik jest syntezą aktualnej wiedzy o glebach leśnych oraz ich roli w kształtowaniu siedlisk leśnych, dzięki czemu ma szansę stać się ważnym materiałem dydaktycznym na poziomie akademickim.

Analiza i optymalizacja metod klasyfikacji siedlisk i kryteriów oceny rekultywacji leśnej na wybranych terenach pogórniczych w Polsce.
pod redakcją Marcina Pietrzykowskiego
Praca stanowi znaczący wkład w rozwój nauk rekultywacyjnych oraz zwiększenie efektywności ekologicznej i ekonomicznej działalności w zakresie rekultywacji i zagospodarowania leśnego gruntów. Obejmuje podstawy teoretyczne i ogólny przegląd stanu wiedzy w przedmiocie badań, omawia badania gleb, drzewostanów i roślinności oraz prezentuje ocenę siedlisk na terenach pogórniczych rekultywowanych dla leśnictwa.


Systematyka i waloryzacja rolnicza gleb. Przewodnik do ćwiczeń z gleboznawstwa
Anna Miechówka, Tomasz Zaleski, Ryszard Mazurek, Krystyna Ciarkowska, Michał Gąsiorek, Paweł Zadrożny.

Skrypt jest przeznaczony dla studentów kierunków przyrodniczych uczelni profilowanych (rolniczych, rolniczo-technicznych, przyrodniczych i innych), wyższych uczelni zawodowych oraz osób przygotowujących się do wykonywania gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Zawiera materiały niezbędne do realizacji ćwiczeń z zakresu systematyki i waloryzacji rolniczej gleb. Przedstawiono w nim skrócona wersję obowiązującej obecnie Systematyki gleb Polski, podstawy klasyfikacji bonitacyjnej gruntów opracowane na podstawie Urzędowej tabeli klas gruntów, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów z dnia 12 września 2012 r., kryteria brane pod uwagę przy ustalaniu kompleksów przydatności rolniczej gleb oraz uproszczony sposób opisu gleb w terenie (stosowany w trakcie ćwiczeń terenowych).
Intencją autorów skryptu było takie jego przygotowanie, aby korzystający z niego studenci byli w stanie określić prawidłowo rząd, typ, klasę bonitacyjną i kompleks przydatności rolniczej opisywanej gleby.


Global soil biodiversity atlas
Corporate author(s): Joint Research Centre (European Commission)
Atlas prezentujący bioróżnorodność gleb świata. Atlas możliwy do ściągnięcia zarówno w formacie pdf jak również dostępna jest wersja papierowa w cenie 25 euro.


European atlas of soil biodiversity
Corporate author(s): Joint Research Centre (European Commission)
Atlas prezentujący bioróżnorodność gleb Europy. Atlas możliwy do ściągnięcia zarówno w formacie pdf jak również dostępna jest wersja papierowa w cenie 25 euro.


Soil Atlas of Africa
Corporate author(s): Joint Research Centre (European Commission)
Atlas możliwy do ściągnięcia zarówno w formacie pdf jak również dostępna jest wersja papierowa w cenie 25 euro.


Soil Atlas of Europa
Corporate author(s): Joint Research Centre (European Commission)
Atlas możliwy do ściągnięcia zarówno w formacie pdf jak również dostępna jest wersja papierowa w cenie 25 euro.


Soil atlas of Latin America and the Caribbean
Corporate author(s): Joint Research Centre (European Commission)
Atlas możliwy do ściągnięcia zarówno w formacie pdf jak również dostępna jest wersja papierowa w cenie 25 euro.

Dodaj Przycisk